دندان هایی هستند که طبق قانون اساسی ریشه های بسیار ظریفی دارند. این ریشه ها پس از درمان ریشه خیلی راحت ترک می خورند و می شکنند.

در این رادیوگرافی پانورامیک به یک ریشه بسیار ظریف (فلش قرمز) و یک ریشه ضخیم اشاره می کنیم.

ترک خوردگی ریشه دندان

دندان هایی هستند که طبق قانون اساسی ریشه های بسیار ظریفی دارند. این ریشه ها پس از درمان ریشه خیلی راحت ترک می خورند و می شکنند.

در این رادیوگرافی پانورامیک به یک ریشه بسیار ظریف (فلش قرمز) و یک ریشه ضخیم اشاره می کنیم.

1.- آناتومی ریشه دندان

آناتومی ریشه دندان ها و دندان های آسیاب می تواند بسیار متغیر باشد. افرادی هستند که ریشه های بسیار خوبی دارند. یعنی: قطر ریشه ها خیلی کم است.

ریشه ها برای انجام یک ماموریت طراحی شده اند: حمایت از تاج ها. ریشه دندان های آسیاب متعدد است و همچنین تمایل به پهن دارند، زیرا باید در برابر نیروی جویدن مقاومت کنند.

ریشه دندان ها معمولاً تک و ریز هستند زیرا عملکرد جویدنی ندارند و نیروی زیادی اعمال نمی شود.

ریشه نیش ها نیز معمولاً بسیار قوی هستند زیرا نیش یک دندان اساسی در حرکات فک است و هر بار که نیش جویده می شود به عنوان تکیه گاه (نقطه تکیه گاه) عمل می کند و نیروی زیادی وارد می شود.

2.- آنچه در اندودونتیک انجام می شود

هنگام انجام اندودنتیکس، محتوای ریشه را خالی می کنیم. از یک طرف، عصب و عروق را برای جلوگیری از عفونت جدا می کنیم و همچنین دیواره کانال را که از مرکز ریشه می گذرد، “خراش” می کنیم.

همانطور که توضیح داده شد، این روش بسیار دقیق است و باید توسط یک متخصص ریشه واقعی انجام شود. همچنین باید از فناوری مناسب برخوردار باشد.

انجام اندودنتیکس ریشه را ضعیف می کند. به یک دلیل دوگانه در وهله اول به دلیل اینکه رگ ها (شریان و وریدها) از بین می روند و سپس ریشه “مرده” می ماند، ظرفیت بازسازی یا دفاعی ندارد. از طرف دیگر، برای انجام اندودنتیکس باید بخشی از دیواره های ریشه را سوهان بکشید و سپس مواد دیواره از بین برود و ریشه نازک تر و در نتیجه ضعیف تر شود.

3.- شقاق ریشه اندودونتیک

در ریشه‌های معمول، درمان ریشه معمولاً درمان خوبی است، اما اگر بیمار ریشه‌های ظریفی داشته باشد، ممکن است ریشه‌ها دچار شقاق و بعداً شکستگی شوند.

در صورت وجود ترک در ریشه، تنها راه درمان، استخراج است.

خوشبختانه امروز راه حلی برای این موارد داریم: قرار دادن ایمپلنت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.