جراحی دندان نهفته جراحی است که روی دندان عقل اعمال می شود. از آنجا که ساختار فک در برخی افراد کوچک است ، دندان عقل به دلیل باریکی در استخوان فک نمی تواند در دهان برآید یا ممکن است در گونه چسبیده باشد ، به صورت عرضی و نیمه نهفته. اگر این دندانها نیمه نهفته یا نهفته باقی بمانند ، التهاب بافت نرم در اطراف آنها ایجاد می شود.

حتی اگر عفونت لثه با آنتی بیوتیک درمان شده باشد ، در صورت عدم جراحی دندان عقل ، مکررا عود می کند. دندانهای نهفته دندانهای جلویی را به جلو فشار می دهند تا به حفره دهان برسند. درد فشاری در دندان ها احساس می شود که نمی تواند به جلو و در حین فک حرکت کند. تومورها و کیست ها ممکن است در اطراف دندان های آسیب دیده ایجاد شوند.

اگر دندانها به درستی تراز شده باشند و ناحیه مناسبی برای رویش دندان عقل وجود نداشته باشد ، دندان نهفته باید با جراحی برداشته شود. وقتی این کار انجام نشود ، شلوغی در تراز دندان ایجاد می شود. به غیر از این ، اگر قرار است درمان ارتودنسی در انسان انجام شود ، دندان عقل نهفته باید با جراحی برداشته شود تا هم ترازی دندان حفظ شود.

اگر موقعیت دندان عقل پایین افقی یا مورب باشد ، مولر جلو می تواند پوسیده شود. با تلاش برای رویش دندان ، ریشه مولر جلو ضعیف می شود. در حالی که استخوان فک در سنین جوان نرم و انعطاف پذیر است ، استخوان فک با افزایش سن سخت و شکننده می شود. از آنجا که مشکلات سلامتی در این افراد افزایش می یابد ، برداشتن دندان عقل در سنین پایین بسیار صحیح است.

جراحی دندان نهفته چگونه انجام می شود؟

فیلم پانورامای اشعه ایکس قبل از عمل گرفته می شود. در این فیلم هدف مشاهده موقعیت دندان نهفته و تشکیلات تشریحی خطرناک اطراف آن و مشاهده تقارن محیط است. در صورت لزوم ، می توان توموگرافی سه بعدی دندان را انجام داد تا ارتباط بین عصب مجاور و دندان و مرزهای دندان عقل فوقانی با سینوس بهتر دیده شود. پس از بیهوشی که در حین عمل جراحی انجام می شود ، لثه با کمک یک فلپ از طریق یک برش کوچک ایجاد شده در لثه برداشته می شود. به این ترتیب به دندان رسیده است.

بعد از جراحی دندان نهفته به چه نکاتی باید توجه کرد

جراحی دندان نهفته گاهی بسیار آسان و گاهی چالش برانگیز است. این با توجه به موقعیت دندان عقل ، محل آن ، رعایت بیمار و کار دستی پزشک متفاوت است. تامپونی که بعد از عمل جراحی گذاشته می شود باید به مدت 20 دقیقه گاز گرفته شود. سپس باید برداشته شود و مورد جدیدی قرار نگیرد. در این بین ، دهان نباید زیاد باز شود و نباید خمیازه بکشد. غذاهای سفت و گرم نباید مصرف شوند.

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها ، مسکن ها ، دهانشویه هایی که پزشک تجویز می کند باید به طور منظم استفاده شوند. به جای دهانشویه ، دهان را باید با آب نمک شستشو داد و دندانها را سه بار در روز مسواک زد. در صورت ایجاد سایش روی استخوان فک در حین عمل جراحی ، یخ باید به صورت خارجی تقویت شود. این تمرین باید 10 دقیقه ادامه یابد. در صورت نگهداری طولانی مدت ، ممکن است سوزش بافت نرم ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.