PEDODONTI (دندانپزشکی کودکان) چیست؟

Pedodontics (دندانپزشکی کودکان) شاخه ای از دندانپزشکی است. دندانپزشک بیماری های دهان و بافت های دندانی را در کودکان درمان می کند و اقدامات دندانپزشکی پیشگیری را انجام می دهد.

• با شروع از عواملی که روی رشد و کلسیفیکاسیون دندانهای شیری در زندگی کودک در رحم مادر تأثیر می گذارند ،

• پس از زایمان ؛

رویش دندان در نوزادان ،

عوامل موثر بر رویش دندان ،

بررسی رشد ، کلسیفیکاسیون و رویش دندانهای دائمی ،

• پوسیدگی در شیر و دندانهای دائمی کودکان و روشهای درمان آنها

بهداشت دهان و دندان بیماران کودکان و روشهای محافظت از آنها ،

• پرداختن به ارزیابی یافته های دهان و دندان همراه با بیماری های سیستمیک ،

این شاخه ای از علم است که اساس دندانپزشکی پیشگیری را تشکیل می دهد.

درمان پیشگیرانه در دندانپزشکی کودکان

درمان پیشگیرانه در دندانپزشکی کودکان از اهمیت بسیاری برخوردار است ، مانند هر زمینه ای. تحت کنترل داشتن یک پزشک منظم فرزند خود ، و داشتن صحیح مسواک زدن و عادات غذایی دندان ، تضمین می کند که وی یک عمر دندان سالم دارد.

دندانهای شیری نیز در سلامت دندان مهم هستند. دندانهای شیری محافظت نشده می توانند پوسیده شده و باعث درد شوند. وقتی زود از بین برود ، باعث می شود دندان های دائمی کج شوند.

به همین دلیل ، بهتر است کنترل ها را از زمان بیرون آمدن دندانهای شیری کودک آغاز کنید. از پوسیدگی دندان می توان با روش های محافظتی مانند استفاده از فلوراید و درزگیرهای شکاف دار (پر کننده های ایزوله) جلوگیری کرد. در عین حال ، مشکلات ارتودنسی که در ظاهر دهان و صورت تأثیر می گذارد با مداخله زودهنگام به راحتی برطرف می شوند و به کودک خوشبختی با اعتماد به نفس کمک می کنند.

کاربردهای فلوئور:

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که می توانیم از آب یا بسیاری از غذاهایی که می خوریم دریافت کنیم. مشاهده شده است که افرادی که در مناطقی با مقدار فلوراید زیاد در آب خود زندگی می کنند مدت طولانی با پوسیدگی دندان کمتری روبرو بوده اند و هنگامی که علت بررسی شد ، مشخص شد که فلوراید مینای دندان را در برابر پوسیدگی مقاوم می کند.

در ابتدا ، دوز بهینه فلوریداسیون آبهای شهر در نظر گرفته شد و در برخی مناطق اعمال شد ، سپس به دلیل برخی عوارض جانبی ، این دوز کاهش یافت.

مطالعات اخیر نشان داده است که کاربردهای فلوئور سطح اهمیت بیشتری دارند. مشخص شده است که اثر قرص های حاوی فلورین توسط مادر در دوران بارداری وی یا از ماه 6 به کودک داده می شود بسیار کمتر از حد انتظار است. ساختار کریستالی که مینای دندان را تشکیل می دهد با اثر فلوراید وارده به سطح ، مقاومت بیشتری در برابر اسید می یابد. بنابراین ، خشن تر است و ایجاد پوسیدگی دشوارتر می شود.

کاربردهای سطحی فلوراید یک روش ساده و بدون درد است که از 3 سالگی شروع می شود و باید هر 6 ماه تکرار شود. این برای اولین برخورد کودک با دندانپزشک و آمدن برای چک آپ هر 6 ماه ایده آل است. پس از این فرآیند که چند دقیقه طول می کشد ، فلوراید ذخیره شده در سطح دندان های کودک شما باعث سلامت و استحکام دندان ها می شود.

روند درمان در دندانپزشکی کودکان چگونه انجام می شود؟

قبل از شروع این فرایند بدون درد ، باید اطمینان حاصل کنید که فرورفتگی های سطح محل استفاده از مهر و موم کاملا تمیز است و باکتری ها برداشته شده اند. به همین منظور دندان های شما با مسواک زدن با محلول مخصوص تمیز و خشک می شوند.

لایه مینای دندان در بالای دندان به کمک ژل خشن شده و پیوند داده می شود ، پس از آنکه با نور سفت شد ، فیش فیبر اجازه می دهد تا با کمک برس فرورفتگی ها را پر کند و با آن سفت می شود دوباره نور. بررسی می شود که آیا ارتفاع وجود دارد و یا لاک محافظ روی آن زده می شود. بسیار ساده ، ارزان این یک روش پیشگیری بدون درد و موثر است.

فیشور سیلانت:

سطح جویدن دندان ها فرورفته است. به این گودال ها و تل ها چاله و شکاف گفته می شود. این نواحی بسیار باریک هستند و غالباً محل هایی هستند که به دلیل عدم توانایی پاک سازی مربا ، حفره ها شروع می شوند.

به منظور جلوگیری از تجمع مواد غذایی و میکروارگانیسم ها در این مناطق و بر این اساس پوسیدگی ، از ماده مخصوص پر کردن مایعات استفاده می شود.

اول از همه ، این ناحیه کاملا تمیز شده و مایع پر کننده ای که ما آن را فیشور سیلانت می نامیم ، روی این ناحیه قرار می گیرد. در اثر نور سخت شده و با اصلاح مقدار اضافی جلا می یابد. به لطف این فرآیند ، می توان از جویدن پوسیدگی های سطح ، که تقریباً 70٪ از کل پوسیدگی ها را تشکیل می دهد ، محافظت کرد.

اگرچه سالها در شرایط عادی می توان از آن استفاده کرد ، اما بررسی مکرر آن خصوصاً در افرادی که عادت هایی مانند جویدن یخ یا دندان قروچه دارند ، سودمند است.

دوره ای که اولین دندان های دائمی در دهان ظاهر می شود برای استفاده ایده آل است. این حدود 6 سال سن دارد. این ماده همچنین در هنگام فوران دندانهای آسیاب دیگر به دیگران نیز اعمال می شود. یک نکته مهم این است که بهتر است دندان های دائمی اندکی پس از شروع رویش (در طی 1-2 سال) انجام شوند. از آنجا که هر چه زمان طولانی تر باشد ، احتمال ایجاد حفره بیشتر است و ممکن است لازم باشد به جای فیشور سیلانت پر شود.

اگرچه در بزرگسالان فاقد پوسیدگی نیز قابل استفاده است ، اما استفاده از آن در کودکان مفیدتر و مهمتر است. این یک روش کاملاً بدون درد و بسیار آسان است.

متغیرهایی:

هر وسایل متحرک یا ثابت ساخته شده برای محافظت از مکانهای دندانهای شیری زودرس از دست رفته به دلایل مختلف ، مکان نگهدارنده نامیده می شوند. از دست دادن زودرس دندانهای شیری باعث برخی از مشکلات رشد و همچنین مشکلات عملکردی و زیبایی می شود. راهنمای دندانهای شیری برای دندانهای دائمی که رویش می یابند ، در صورت از دست رفتن زودرس آنها ، دندانهای دائمی به طور تصادفی رویش می کنند و ازدحام ایجاد می شود.

به همین دلیل ، رشد و پیگیری پوسیدگی باید در کودکان دبستانی در دوره دندانی مختلط و بدون غفلت از کنترل های دوره ای ، کاملاً دقیق نگه داشته شود.

مراقبت و نگهداری از مکان نگهدارنده

• از خوردن غذاهای چسبناک و آدامس خودداری کنید.

• سعی نکنید مکان نگهدارنده را با زبان یا انگشتان خود فشار دهید و خم کنید.

• با استفاده از یک برس و نخ معمولی آن را تمیز نگه دارید.

• اطمینان حاصل کنید که هر 6 ماه برای چک آپ مراجعه کنید.

رژیم متعادل:

یک رژیم متعادل با پوسیدگی رابطه مستقیم دارد. رژیم متعادل به معنای مصرف مواد مغذی لازم برای رشد و نمو است. بنابراین ، نوع غذا و دفعات مصرف باید چگونه باشد؟ عادات غذایی کودکان باید رعایت شود و مشخص شود که کودک چند بار غذا می خورد. مصرف غذاهای غنی از کربوهیدرات به همراه وعده های اصلی غذایی و عدم مصرف چنین غذاهایی (کیک ، سیب زمینی ، چیپس ، شکلات ، آب نبات ، بیسکویت) در وعده های غذایی فواید بسیار مهمی از نظر ایجاد پوسیدگی را به همراه خواهد داشت. مثلا؛ خوردن کل بسته بعد از ناهار به جای خوردن یک بسته شکلات در 5 نوبت با فاصله 1 ساعت ضرر کمتری دارد.

در حال درمان مشکلات سازمانی

با استفاده از رژیم غذایی دقیق (جلوگیری از مصرف غذاهای چسبناک و شیرین تا حد ممکن ، رعایت قوانین تغذیه سالم) و استفاده از روشهای صحیح مسواک زدن ، می توان از ایجاد حفره در کودکان جلوگیری کرد. وقتی پوسیدگی ایجاد می شود باید سعی شود علت آن مشخص شود و از سلامت سایر دندان های کودک محافظت شود.

کودکان باید از سنین بسیار پایین (6 ماه – 1 سال) به دندانپزشک منتقل شوند ، تا کودک بدون ترس به این محیط بیاید و والدین باید یاد بگیرند که چه کاری باید انجام دهند تا سلامت دندان کودکان خود در بالاترین سطح قرار گیرد.

پوسیدگی دندان

قسمت پوسیده دندان بسته به شرایط با تمیز کردن دائمی یا موقت تمیز و درمان می شود. در بعضی موارد ، دندان بیش از حد فرسوده است که با پر کردن قابل درمان نیست. چنین دندان هایی را می توان به جای کشیدن ، برای مدتی در دهان نگه داشت ، با پوشاندن آنها با کلاه هایی که مخصوص کودکان تهیه شده است. در سال های اخیر پر کننده های رنگی تولید شده است تا کودکان را دوست داشته باشند به دندانپزشک و دندانپزشک مراجعه کنند. با تشکر از این مواد ، که در کلینیک ما نیز استفاده می شود ، پر کردن یک بازی می شود.

دندان شکسته و دندانپزشکی کودکان

کودکان اغلب سقوط می کنند یا سقوط می کنند. در نتیجه ، آنها با مشکلاتی روبرو می شوند که به دندانهای جلویی آنها آسیب می رساند و باعث ناراحتی آنها برای سالها می شود یا نیاز به مراجعه مکرر به دندانپزشک دارد.

یک دهان ساده که توسط دندانپزشک شما تهیه شده است از آسیب ناشی از ضربه به قسمت تحتانی صورت جلوگیری می کند. به ویژه در کودکانی که از ورزش هایی مانند فوتبال ، بوکس ، اسکی ، بسکتبال ، دوچرخه سواری ، غلتک ، موج سواری ، اسکیت بورد ، آسیب های دندانی ، شکستگی یا لب ، گاز گرفتن و پارگی جلوگیری می کنند ، در نتیجه اثر بالشتک قرار دادن دهان شفاف سیلیکونی روی دندانهای فک بالا

آسیب های دندانی شایع ترین این آسیب ها است. دندان کودکی که محافظ دهان ندارد و به دندانهای جلویی او ضربه وارد می شود یا کاملاً می افتد یا می شکند یا پالپ که قسمت زنده دندان است در درجات مختلف آسیب می بیند. اگر این آسیب باعث مرگ پالپ شود ، رنگ دندان تغییر رنگ داده و رنگی از قهوه ای روشن تا خاکستری تیره ایجاد می شود.

لطفاً با دهانی که دندانپزشک تهیه کرده است از سلامت دندان کودک خود ، به ویژه در ورزش ، محافظت کنید.

 اگر دندان جلو کاملاً نامناسب است:

با قرار دادن دندان بین یک گاز تمیز تمیز و مرطوب کردن آن با بزاق ، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر نمی توانید بلافاصله به دندانپزشک خود برسید ، گاز را با نمک فیزیولوژیکی داروخانه مرطوب کنید و سعی کنید هرچه سریعتر به دندانپزشک خود برسید. ایده آل این است که در طی 1 ساعت درمان را شروع کنید. اگر شرایط مناسب باشد ، دندانپزشک شما جایگزین دندان رویش (کاشت مجدد) خواهد شد. با استفاده دقیق و مراقبت خوب ، دندان سالها در دهان کودک شما می ماند.

اگر یک یا چند دندان جلوی شما شکسته است:

سعی کنید قطعات شکسته شده را پیدا کرده و بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. در این زمان مهم نگه داشتن قطعات است. سالین و حتی بزاق برای این ایده آل است. این قطعات با عوامل چسبندگی بسیار محکم به مکان خود می چسبند و از هرگونه پرکردگی ساخته می شوند ، از زیبایی و دوام بیشتری برخوردار می شوند.

اگر قطعات را پیدا نکردید

اگر قسمت شکسته کوچک باشد ، یک پرکننده سفید (کامپوزیت) به همان رنگ و فرم دندان ساخته می شود. دوام داخل دهانه پر کننده های کامپوزیت محدود است. آنها با رنگ آمیزی با غذاهایی مانند چای ، قهوه ، کولا تغییر رنگ می دهند. بسته به عادات غذایی و بهداشت دهان و دندان آنها در زمان های مشخص خورده می شوند. آنها باید وارد شوند

اگر شکستگی بزرگ باشد و نیمی یا بیشتر از دندان را بپوشاند ، ونیرهای لمینت پرسلن برای افراد بالای 17 سال اعمال می شود. روکش های لمینت پرسلن هم بسیار بادوام هستند و هم بسیار زیبا. می توان آنها را به عنوان برگهای چینی توضیح داد که به سطح جلوی دندان می چسبند و قسمت شکسته را می پوشانند.

استفاده از روکش های لمینیت پرسلن در کودکان زیر 17 سال صحیح نیست ، زیرا رشد دندان و فک به پایان نرسیده است. باز هم ، لمینت های کامپوزیتی که تمام سطح جلوی دندان و قسمت شکستگی را می پوشاند ، ساخته می شوند. با این حال ، مشکلات ناشی از مواد وجود دارد ، ممکن است رنگی شوند ، بنابراین ممکن است بعد از مدتی نیاز به تمدید داشته باشید.

اگر پس از ضربه مشکلی پیش نیاید:

یک معاینه دقیق باید توسط دندانپزشک انجام شود و عکسبرداری با اشعه ایکس از ناحیه مربوطه انجام شود. حتی اگر بعد از معاینه و اشعه ایکس یافته ای پیدا نشود ، پرتوهای ایکس پری اپیکال در فواصل منظم گرفته می شوند و با فیلم های قدیمی مقایسه می شوند. هدف در اینجا تعیین این است که آیا یک مشکل طولانی مدت در قسمت زنده دندان وجود دارد یا خیر.

دندان حتی با گذشت سالها با تغییر رنگ شادابی خود را از دست می دهد. اگر چنین وضعیتی شناسایی شود ، با استفاده از درمان کانال ریشه از عوارضی که ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود جلوگیری می شود.

کشیدن دندان

در بعضی موارد ، پوسیدگی به قسمت زنده (پالپ عصب) دندان می رسد. یک بیماری التهابی رخ می دهد که از ریشه دندان به استخوان فک می رسد. صورت کودک متورم است ، درد شدیدی وجود دارد و نگه داشتن این دندان در دهان برای سلامتی کودک درست نیست. در این حالت دندان از اینجا کشیده می شود.

به خصوص اگر این یک دندان شیری باشد و زمان رویش دندان دائمی که از پایین می آید بسیار نزدیک است ، این روشی است که هیچگونه اشکالی ندارد. اگر زمان رویش دندان دائمی نزدیک نباشد ، باید به جای دندان کشیده شده ، وسیله ای برای نگهداری فضا ساخته شود.

در یک دندان دائمی ، این تصمیم باید بارها قبل از فرآیند کشیدن بررسی شود و در مواردی که واقعاً کاری برای انجام دادن وجود ندارد ، باید کشیدن آن در نظر گرفته شود. پس از کشیدن دندان های دائمی ، در صورت مناسب بودن سن کودک ، باید فوراً درمان ارتودنسی آغاز شود و این شکاف باید با دندان های دیگر بسته شود و یک رابطه بسته شدن صحیح بین دندان های پایین و بالا ایجاد شود. وقتی یک دندان دائمی کشیده شده ایستاده می ماند ، دندانهای مجاور به سمت این فضا خم می شوند. دندان مخالف فضا در فضا بیرون زده و کل تعادل دهان می تواند توسط دندان بر هم بخورد.

تمیز کردن

اگر پلاک باکتریایی (لایه سفید و چسبنده متشکل از باقیمانده مواد غذایی و میکروارگانیسم ها) روی دندان ها آنقدر جمع شده است که با مسواک زدن طبیعی نمی توان آن را از بین برد ، باید توسط دندانپزشک تمیز و برداشته شود. این فرآیند از ایجاد مشکلاتی مانند حساب دندان و پوسیدگی که در دراز مدت توسط پلاک های باکتریایی ایجاد خواهد شد ، جلوگیری می کند. در همان جلسه ، کودک در مورد آموزش مسواک زدن و جلوگیری از پوسیدگی نیز مطلع می شود و مجدداً برای کنترل فراخوانی می شود.

دندانها و رشد کودکان

دندان ها با سلامتی رابطه بسیار نزدیک دارند. دندان های ما جدا از ساختارهایی که باعث شکسته شدن و خرد شدن غذا در دهان می شوند ، به گفتار و ظاهر نیز کمک می کنند. برای افراد عقب مانده صحبت و ایجاد صداهای خاص دشوار است. دندان ها ساختارهای زنده ای هستند. بخشی به نام پالپ دندان قلب دندان است. اعصاب در اینجا احساس گرما ، سرما ، فشار و درد را دارند.

دندان ها در طی مراحل رشد در دو گروه جداگانه به عنوان دندان های شیری و دندان های دائمی ظاهر می شوند.

دندان های شیری چگونه شناخته می شوند؟

دندانهای شیری از شش ماهگی کودک شروع به ظهور می کنند و به صورت 10 (20) در فک پایین و بالا در سن 2.5 سالگی کامل می شوند. دندانهای شیری و دندان نیش کوچکتر از دندانهای دائمی هستند. دندان های آسیاب شیر نیز کوچکتر از دندان های آسیاب دائمی هستند.

با رشد کودک ، ریشه دندان دائمی که در زیر ریشه دندان های شیری قرار دارد ، با اثر رویش شروع به ذوب شدن می کند. وقتی ریشه کاملا ذوب می شود و فقط تاج دندان باقی می ماند ، دندان به خودی خود می ریزد.

چه زمانی دندان بیرون می آید؟

اولین دندان در حدود شش ماهگی بیرون می آید. دندان های عقل نیز 18-20 سال دارند … بنابراین روند دندان درآوردن برای فرد 20 سال طول می کشد. اما در چه سنی کدام دندان بیرون می آید؟ جدول خلاصه ای از این امر تهیه شده و در زیر آورده شده است. سن در جدول تقریبی است. باید بیان کنیم که دندانی که باید 1-1.5 سال قبل یا بعد از آن رویش داشته باشد ، ممکن است زودتر از موعد بیرون بیاید و گاهی اوقات ممکن است تأخیر ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.