دوران بارداری

دندان درد در دوران بارداری ،دردی است که در اثر پوسیدگی دندان در دهان ایجاد می شود و هر از گاهی ممکن است شدید باشد. باکتری های موجود در دهان در ساختار دندان و بین دندان ها قرار دارند. در مواردی که تمیز کردن لازم انجام نشود ، دندان ها پوسیده می شوند و دندان درد گاهی اوقات افزایش می یابد که می تواند شدید باشد.

روش های درمان دندان درد در دوران بارداری محدود است. دارو یا روش های دندانپزشکی ممکن است در دوران بارداری خطرناک باشد. دندانپزشکان درمان دندانپزشکی را در دوران بارداری توصیه نمی کنند مگر اینکه بسیار ضروری باشد. توصیه می شود مادران بارداری که قصد بارداری دارند قبل از بارداری باید تحت درمان های دندانپزشکی قرار گیرند.

شایعترین علت پوسیدگی دندان و دندان درد در دوران بارداری کمبود کلسیم و ویتامین D است. کلسیم و ویتامین D باید برای تشکیل استخوان کودک در دوران بارداری افزایش یابد. تا زمانی که مقدار کلسیم در دوران بارداری افزایش پیدا نکند ، کلسیم موجود در بدن برای رشد کودک استفاده می شود و مقدار کلسیم در ساختار دندان کاهش می یابد. بنابراین ، پوسیدگی دندان به سرعت افزایش می یابد.

بهتر است در 3 ماه اول بارداری از هیچ درمانی ، از جمله دارو استفاده نکنید. از آنجا که 3 ماه اول یک دوره مهم برای رشد کودک است ، در این دوره هیچ درمانی انجام نمی شود. در صورت لزوم ، درمان دندانپزشکی پس از ماه 3 بارداری قابل انجام است. اگر دندان درد خفیف است و ناراحتی زیادی ایجاد نمی کند ، پس از تولد باید درمان را ترک کرد.

دندان درد پیش از بارداری ممکن است در دوران بارداری افزایش یابد. در دوران بارداری ، اگر تعادل هورمونی در بدن حفظ نشود ، ممکن است پوسیدگی دندان افزایش یابد و دندان درد تشدید شود. علاوه بر این ، تومورهایی با ابعاد کوچک می توانند در لثه در دوران بارداری ایجاد شوند. این تومورها در لثه باعث درد می شوند.

کارهایی که باید برای جلوگیری از دندان درد در دوران بارداری انجام شود

از مصرف شکر و غذاهای حاوی شکر خودداری کنید. شکر با ضعیف شدن مینای دندان باعث پوسیدگی دندان می شود. وقتی قند و نوشیدنی های شیرین یا غذا مصرف می کنید ، بدون انتظار دندان های خود را مسواک بزنید.

اگر دندان شما خراب است ، از غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد یا بسیار گرم خودداری کنید. نوشیدنی های گرم یا سرد از طریق دندانهای خراب به لایه داخلی رسیده و باعث درد می شوند.

از استفاده از نخ دندان غافل نشوید. باقیمانده مواد غذایی بین دندان ها باعث تشکیل باکتری ها و پوسیدگی دندان می شود. دندان ها با مسواک به اندازه کافی تمیز نمی شوند. وقتی با نخ دندان باقیمانده مواد غذایی از بین برود ، تشکیل باکتری کاهش یافته و از پوسیدگی و دندان درد جلوگیری می شود. علاوه بر این ، از بوی بد دهان جلوگیری می شود.

از خوردن غذاهایی که سخت جویدن و خیلی سخت هستند خودداری کنید. آجیل را با دندان نشکنید. غذاهای سفت و سخت می توانند دندان ها را خسته کنند. از دندان های خود برای باز کردن هیچ نوع نوشیدنی استفاده نکنید. درد و پوسیدگی حتی اگر دندان کمی حرکت کند ممکن است رخ دهد.

تسکین دندان درد در دوران بارداری

همانطور که مشخص است ، هیچ درمان دارویی در دوران بارداری قابل استفاده نیست. در صورت نیاز به درمان درد شدید کانال ریشه ، می توان از بیهوشی استفاده کرد و در حضور متخصص زنان و زایمان می توان درمان کانال را انجام داد.

روشهای دیگر

از آنجا که در دوران بارداری هیچ درمان دارویی اعمال نمی شود ، از روش های گیاهی استفاده می شود. روش های درمانی گیاهی که می توان در دوران بارداری انجام داد به شرح زیر است:

روغن میخک: روغن میخک را می توان با افزودن چند قطره به یک پنبه روی دندان قرار داد. این ماده با خاصیت ضد عفونی کننده و تسکین دهنده درد ، دندان درد را تسکین می دهد.

سرکه: سرکه ضد عفونی کننده ، میکروب کش است. می توانید 3-4 بار در روز با سرکه خالص غرغره کنید. درد در مدت زمان کوتاهی برطرف می شود.

پیاز و سیر: یکی از درمان های طبیعی که می توان در دوران بارداری انجام داد پیاز و سیر است. مقدار کمی پیاز و سیر را خرد کنید. مخلوط را روی یک پنبه قرار دهید. آن را دور دندان درد بمالید و سپس پنبه را روی دندان قرار دهید. مقداری از درد را خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خروج از نسخه موبایل