راه حل های مقابله با حساسیت دندان

هنگامی که غذاها یا نوشیدنی های شیرین ، گرم یا سرد مصرف می کنید ، متوجه حساسیت دندان خواهید شد.

دلیل حساسیت دندان چیست؟

هر دندان از ساختاری به نام عاج تشکیل شده است. عاج بافتی در مرکز دندان است و توسط مینای دندان محافظت می شود. هنگامی که مینای دندان شروع به پوسیدن یا در معرض قرار دادن عاج ، درد دندان  شروع می شود. حساسیت را شروع می کند.

عقب نشینی لثه ناشی از مسواک زدن سخت یا با روش اشتباه باعث ظاهر شدن عاج دندان می شود. دندان قروچه نیز می تواند نتیجه مشابهی داشته باشد. همچنین ممکن است دلیل برای کسانی که رفلکس استفراغ مداوم دارند یا کسانی که ریفلاکس اسید دارند باشد. حتی منوی غذایی شما نیز می تواند بخشی از این حساسیت باشد. مصرف غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی و لیمو ، ورزش و نوشیدنی های انرژی زا نیز می تواند باعث حل شدن مینای دندان شود.

برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان و حساسیت دندان

شما هیچ شانس جبران آسیب مینای دندان را ندارید. هنگامی که مینای دندان پوشیده شد ، یک جدید قابل جایگزینی نیست ، قابل ترمیم نیست. نکته مهم در اینجا  جلوگیری از آسیب است. برای این:

از مسواک های نرم استفاده کنید و از مسواک زدن زیاد دندان خودداری کنید. مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و دندان ها را به صورت دایره وار مسواک بزنید. از حرکات افقی و شدید خودداری کنید. سعی کنید از مسواک برقی استفاده کنید ، اگر نیرو خیلی زیاد باشد ، سنسورهای آن به شما هشدار می دهند و سرعت دستگاه کاهش می یابد ، سرهای نرم مسواک های برقی وجود دارد.

غذاها و نوشیدنی های اسیدی را از فهرست خود خارج کنید و یا برای آنها محدودیت تعیین کنید. اگر این امکان وجود ندارد ، پس از مصرف چنین محصولاتی دهان خود را با آب بشویید و حداقل نیم ساعت قبل از مسواک زدن صبر کنید.

سعی کنید دندان های خود را فشرده یا ساییده نکنید. زیرا هر دو باعث حساسیت دندان می شوند. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید ، در طول روز آدامس بجوید تا از سفت شدن دندان جلوگیری کنید. شب ها ، یک صفحه محافظ که شب قبل از خواب توسط دندانپزشک تهیه شده است ، بپوشید. ممکن است مشکلات روانشناختی در پشت فشردن دندان وجود داشته باشد و می توانید برای این امر با یک روانشناس مشورت کنید. از مراجعه هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک خود غافل نشوید.

دندان درد

گاهی اوقات ، هر چقدر تلاش کنید ، یک یا چند دندان هنوز هم می توانند حساس باشند. اگر حساسیت در دندان های بالا یا پایین دندان های نیش شما باشد ، به احتمال زیاد به دلیل فرسودگی لثه است. پوسیدگی و فرسایش مینا می تواند بر روی هر دندانی تأثیر بگذارد.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به شخصی که یک برنامه درمانی برای شما ، دندانپزشک شما تنظیم می کند ، مراجعه کنید. بعد؛

از خمیر دندان مخصوص استفاده کنید: برای ترمیم حساسیت دندان می توان چندین بار از خمیر دندان مخصوص استفاده کرد ، خمیر دندان با فرمول “آرژنین” امروزه بسیار موثر است.

ژل فلوراید استفاده کنید: ژل فلوراید که در مطب دندانپزشکی شما استفاده می شود ، مینای دندان شما را تقویت می کند و احساس حساسیت را کاهش می دهد.

نگاهی به درمان های جدی دندانپزشکی بیندازید: وقتی حساسیت به دلیل پوسیدگی یا مشکل دندانی دیگر است ، روکش های تاج سرامیکی می توانند کمک کنند. اگر مشکل ناشی از بافت لثه استخراج شده باشد ، می توان پیوند لثه را با یک عمل جراحی انجام داد. در بعضی موارد ، درمان کانال ریشه ممکن است بهترین راه حل برای حساسیت دندان باشد.

اگر با تغییر شیوه زندگی نتوانستید حساسیت دندان خود را حل کنید ، قطعاً به دندانپزشک مراجعه کنید و با هم در مورد بهترین روش درمانی برای خود تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.