امروزه تعداد بیمارانی که با نگرانی های زیبایی به دندانپزشک برای سفید کردن دندان مراجعه می کنند در حال افزایش است. یکی از مهمترین مشکلات زیبایی ، تغییر رنگ دندان است. تغییر رنگ دندان زمانی است که رنگ سفید معمولاً رنگ هایی به خود می گیرد که از زرد تا خاکستری قهوه ای متفاوت است.

خواسته های زیبایی بیماران درباره دندان هایشان روز به روز بیشتر می شود. بهینه سازی دندان های طبیعی و همچنین ترمیم های نامحسوس و پروتزهای مصنوعی که تا حد ممکن طبیعی به نظر می رسند ، در قلب خواسته های بیماران قرار دارند. رنگ ، شکل ، موقعیت ، نحوه قرارگیری و اندازه دندان ها عواملی هستند که زیبایی دندان ها را تعیین می کنند. دندانهای رنگ روشن در کانون توجه بیماران قرار دارند. دندانهای سفید و براق ستودنی ، جذاب و سالم در نظر گرفته می شوند. سوالات در مورد سفید شدن دندانهای تغییر رنگ یافته در حال افزایش است.

به منظور تأمین این علاقه روز افزون ، دندانپزشک ، هنگامی که دانش گسترده ای در مورد دلایل تغییر رنگ و مکانیسم های مواد سفید کننده دارد ، می تواند با تعیین اینکه کدام یک از امکانات و محصولات موجود بیشتر باشد ، محدودیت ها و امکانات یک درمان سفید کننده را ارزیابی کند. مناسب بیمار.

رنگ دندان در افراد دقیقاً مانند رنگ پوست متفاوت است برخی از افراد خوش شانس هستند که دندان های سفید دارند. گاهی اوقات ما با رنگ دندان ژنتیکی تیره به دنیا می آییم. به دلیل برخی از آنتی بیوتیک هایی که مادر ما در دوران بارداری یا ما از کودکی استفاده کرده ایم ، ممکن است رنگ دندان ما تیره شود یا تراکم آرد در آبی که می نوشیم باعث تیره شدن دندان های ما شود.

به روند روشنتر شدن رنگ دندانهای تیره به دلایل مختلف ، سفید شدن دندان گفته می شود. راه رسیدن به لبخند دلپذیر از طریق دندانهای صاف و سفید است. با پیشرفت های انجام شده در دندانپزشکی ، می توان به جای داشتن پرسلن برای دندان های زرد ، دندانهای سفید را با برخی از عوامل سفید کننده دندان تهیه کرد.

آیا دندان های سفید همه را می پوشاند؟

اکثر افرادی که عموماً قهوه ای تیره هستند دندانهایشان بسیار سفید است. افراد روشن و پوست گندم دندان های زرد روشن تری دارند. اما حتی کسانی که پوست روشن دارند می خواهند دندان هایشان سفید باشد. زیرا لبخند سفید از نظر زیبایی شناسی بسیار مهم است. دندانهای سفید مناسب همه است.

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

این دلایل زیادی دارد. تغییر رنگ بعدی ممکن است به دلیل عوامل خارجی مانند سیگار ، چای ، قهوه ، شراب قرمز وجود داشته باشد یا تغییر رنگ مادرزادی وجود داشته باشد ، یعنی به دلیل رنگ دندان تیره مادر یا پدر باشد. جدا از این ، ما به دلیل استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز با تغییر رنگ مواجه هستیم.

گاهی اوقات ممکن است قبل از رویش دندان تغییر رنگ پیدا کند. رنگ ها بر ساختار دندان تأثیر گذاشته اند و این تغییر رنگ ها تغییر رنگ داخلی است. تغییر رنگ داخلی ممکن است به دلیل برخی از داروها مانند تتراسایکلین و فلوراید مصرف شده در طی رشد دندان ها ، بیماری هایی که باعث تشکیل رنگدانه های شدید مانند بیماری های تب دار کودک در حین رشد دندان ، اریتروبلاستوز جنینی ، پورفیریا یا بیماری های ژنتیکی می شوند ، شود.

تغییر رنگ آنتی بیوتیک (تتراسایکلین). در آنتی بیوتیک هایی که تا 8 سالگی مصرف می شوند ، با آزاد شدن تتراسایکلین در اثر قرار گرفتن دندان ها در معرض نور خورشید ، تغییر رنگ ایجاد می شود. به همین دلیل ، تغییر رنگ خاکستری تیره یا قهوه ای مایل به بنفش معمولاً در سطوح دهلیز دندان های ثنایا مشاهده می شود ، در حالی که تغییر رنگ زرد در مولرهایی که نور کمتری دریافت می کنند مشاهده می شود. شدت و میزان تغییر رنگ آن به مدت زمان و زمان مصرف دارو بستگی دارد.

تغییر رنگ فلوئوروز آندمیک وجود بیش از 1-2 ppm F در آب آشامیدنی باعث می شود متابولیسم آملوبلاست تحت تأثیر قرار گیرد و در نتیجه ماتریس آلی مینای دندان خراب شود و مواد معدنی ناکافی ایجاد شود. گزارش شده است که استفاده بیش از حد از محصولات حاوی فلوراید ، مانند خمیر دندان و دهانشویه نیز باعث ایجاد فلوروز می شود. مناطق سفید ، مات و مات و زرد ، قهوه ای یا مایل به سیاه روی سطح چنین دندان هایی پوشانده شده است.

در چه مرحله ای باید فرآیند سفید کردن دندان استفاده شود؟

علاوه بر قوی ترین رنگ دهنده های شناخته شده مانند چای ، قهوه ، سیگار ، غذاهای “کروموژنیک” مانند هویج و آب پرتقال و مواد رنگی موجود در غذاهای آماده نیز رنگ دندان ها را تیره می کند. رنگ آمیزی روی دندان را نباید با تیره شدن رنگ خود دندان اشتباه گرفت. لکه های چسبیده به سطح دندان ها به راحتی با کمک برس و خمیرهای پولیش و یا مراحل تمیزکاری که توسط دندانپزشک انجام می شود ، از بین می روند ، اما برای تغییر رنگی که به دندان نفوذ کرده است باید از سفید کننده استفاده شود.

دندان ها پس از سفید شدن چه مدت رنگ خود را حفظ می کنند؟

وقتی استفاده از موادی مانند چای ، قهوه و سیگار محدود شود ، دندان ها می توانند سفیدی خود را برای سالهای طولانی حفظ کنند. حفظ رنگ دندان ها با استفاده از بلیچینگ ارتباط مستقیمی با میزان اهمیت ما در مورد تمیزی دندان ها دارد. مسواک زدن حداقل دو بار در روز ، کشیدن نخ دندان یکبار و هر شش ماه مراجعه به دندانپزشک اولین شرط داشتن دندانهای سالم و زیبا است.

افرادی که سفید کننده دندان هستند باید به چه نکاتی توجه کنند؟

به مدت 48 ساعت پس از سفید کردن ، نوشیدنی های رنگی و غذاهایی مانند کولا ، چای ، قهوه ، شراب قرمز ، شکلات ، کیک نباید مصرف شود و سیگار کشیدن نباید دود شود. زیرا در طی این دو روز ، بافت مینای دندان خیلی زود بی رنگ می شود. توصیه می شود افرادی که می خواهند دندانهایشان در تمام طول زندگی سفید باشد از مصرف مواد رنگی که قبلاً ذکر کردم خودداری کنند.

زیرا سفید شدن دندان دقیقاً مانند آرایش صورت یا مراقبت از مو یک اتفاق آرایشی است. در بعضی از افراد ، ممکن است فرایند سفید شدن هر شش ماه تمدید شود ، اما نه در یک ساعت ، بلکه در یک دوره هشت دقیقه ای. در بعضی از افراد ، این روش باید هر دو تا سه سال تکرار شود. این رویدادی است که کاملاً به ظرفیت رنگ آمیزی بافت های دندان بستگی دارد.

آیا دندان های سفید باعث آسیب مینای دندان می شوند؟

از نظر بافت شناسی مشاهده شده است که سفید کردن دندان هایی که امروزه در عمل استفاده می کنیم به دندان های سالم آسیب نمی رسانند. با این حال ، برخی از منابع نوری قوی مانند پرتوی لیزر که در سفید شدن دندان استفاده می شود ، به هسته دندان آسیب می رساند. و در چنین مواردی ، متأسفانه ، نیاز به برداشتن عصب دندان برای تسکین درد ، یعنی درمان کانال ریشه ضروری است.

در مطالعات ، فهمیده شده است که بی خطرترین منبع نور برای سفید کردن ، LED است که نور سرد ، یعنی پرتوهای دیود با طیف ویژه را می دهد. مهمترین موضوعی که باید در اینجا به آن توجه کنیم این است که انجام فرایند سفید شدن قبل از سن 30-30 سالگی ممکن است به دلیل بزرگ بودن اتاقهای دندان باعث ایجاد مشکل شود. بنابراین ، قبل از شروع این روند سفید کردن ، لازم است رادیوگرافی از بیمار گرفته شود و مشخص شود که عرض اتاقهای پالپ زیاد نیست. در غیر این صورت ، ممکن است درد و درد در هنگام سفید شدن دندان وجود داشته باشد. این دردها همچنین می توانند دائمی باشند.

در چنین شرایطی لازم است بلافاصله روند سفید شدن را قطع کرده و پس از چند هفته دوباره امتحان کنید. قبل از شروع روند سفید شدن دندان ها ، باید مناطق حساس روی دندان را با مواد پر کننده پوشاند. و لثه ها باید با محافظ مخصوص لثه پوشانده شوند تا از اثر ماده سفید کننده در امان باشند.

آیا داروسازی چه موقع دندان می گذارد؟

سفید کردن دندان ها یک درمان حرفه ای و پرخطر است که باید تحت کنترل دندانپزشک انجام شود. یکی از سوالاتی که ما اغلب با آن روبرو می شویم این است که آیا با محصولات خریداری شده از داروخانه می توان دندان ها را سفید کرد. برای سفید کردن دندان ها دو روش وجود دارد. ژل های استفاده شده در خانه و ژل هایی که در مطب پزشک استفاده می شوند.

در هر دو روش ، باید تحت کنترل و نظارت پزشک شما باشد. فرایند لازم برای سفید کردن دندان ها اطمینان از تماس ژل های سفید کننده با غلظت های خاص برای مدت زمانی خاص با دندان ها است. اما از آنجا که تماس این ژل ها با لثه می تواند باعث سوختگی یا تحریکات در لثه شود ، باید قالب های شخصی سازی شده توسط پزشک برای کاربردهایی که در خانه ساخته می شود ، تهیه شود و ژل ها فقط باید با کمک این قالب ها استفاده شوند.

از آنجا که قالب موجود در محصولات سفیدکننده ای که در داروخانه ها به فروش می رسد به اندازه ای مناسب دهان همه است که از لثه محافظت نمی کند. به همین دلیل ، غلظت ژل های داروخانه بسیار پایین نگه داشته می شود. به عبارت دیگر ، آنها خاصیت سفید کنندگی کمی دارند یا ندارند. با این وجود ، در روز استفاده از آن درخشش جزئی ایجاد می شود و سپس دندان های شما بلافاصله به رنگ قدیمی خود باز می گردند.

بنابراین تمام پولی که می پردازید هدر می رود. به همین دلیل ، قبل از تصمیم گیری برای سفید کردن دندان ها ، قطعاً باید از یک پزشک معتبر و باتجربه کمک بگیرید. شما باید از مراکزی که از محصولات مشهور جهانی FDA ، اثبات شده علمی و تحت نظارت بالینی استفاده می کنند ، کمک بگیرید.

آیا خمیر دندان ها را سفید می کند؟

یکی از سوالات متداول دندانپزشکان این است که کدام خمیر دندان بهترین و کدام خمیر دندان بیشترین سفیدی را می دهد. وجود خمیردندان ها ، به ویژه برای افراد سیگاری ، اینگونه درک می شود که از آسیب های ناشی از سیگار کشیدن بر روی دندان جلوگیری می شود.

اول از همه ، باید توجه داشت که هیچ خمیردندان سفید نمی شود. این چیزی نیست جز یک دروغ بزرگ تجاری که استفاده از خمیر می تواند دندان ها را سفید کند. علاوه بر این ، ضدسرمه یا خمیر دندانهای تولید شده برای افراد سیگاری نیز در اثر استفاده طولانی مدت به مینای دندان آسیب دائمی می زند ، زیرا مواد ساینده شدیدی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.