سوال: چرا بهداشت دهان و دندان مهم است؟

بیماری های دهان، دندان و لثه از مهم ترین مشکلات بهداشتی در کشور ما و جهان است که دهان ورودی دستگاه گوارش است. منفی بودن دهان منجر به بدتر شدن سلامت دندان می شود و بر هضم غذا تأثیر منفی می گذارد. غذایی که می خوریم جویده می شود و با بزاق مخلوط می شود تا برای بلع آماده شود و هضم در دهان انجام می شود. دهان از نظر عملکرد گفتاری نیز مهم است. دندان هایی که تضمین می کنند صداها به درستی در حین گفتار خارج می شوند، از نظر زیبایی با چهره ما یکپارچه شده اند. افرادی که دندان های از دست رفته دارند ممکن است در ایجاد برخی صداها مشکل داشته باشند. همچنین وظایف جانبی بسیار مهمی مانند جویدن، بلعیدن و صحبت کردن دارد. اختلال در سلامت دهان و دندان می تواند سایر اندام های بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهد. پوسیدگی روی دندان؛ این می تواند منبع عفونت هایی باشد که می تواند باعث مشکلات سلامتی قابل توجهی در اندام ها و ساختارهایی مانند قلب، کلیه ها، مفاصل شود.

سوال: پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان یک مشکل بهداشتی است که با ایجاد حفره در دندان، ساختار دندان را از بین می برد، می تواند منجر به نشست میکروب ها شود و به خودی خود بهبود نمی یابد. توانایی دهان و دندان در انجام وظایف خود یکی از شاخص های مهم سلامت دهان و دندان است. با مسواک زدن منظم و صحیح و مراقبت از دندان ها از بروز پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری می شود.

سوال: چرا استفاده از مسواک مهم است؟

هدف از مسواک زدن حذف مکانیکی باقیمانده مواد غذایی از محیط دهان است. بنابراین از تشکیل پلاک باکتریایی، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری می شود.

سوال: کدام مسواک را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب مسواک و خمیردندان، مراقب خرید محصولاتی باشید که مورد تایید و توصیه دندانپزشک هستند. نکاتی که هنگام خرید مسواک باید در نظر بگیرید:

 • اطمینان حاصل کنید که موهای آن برای کمک به ما برای رسیدن به سطوحی از دهان طراحی شده است که دسترسی به آن سخت است.
 • دقت کنید که سر مسواک بزرگ نباشد (برای حرکت آسان در دهان).
 • مسواک هایی با موهایی با سختی مناسب بخرید که به دندان ها و لثه های شما آسیب نرسانند. مناسب ترین آنها برس های نایلونی و متوسط ​​سخت هستند. برس هایی با موهای سفت می توانند به مینای دندان آسیب برسانند، در حالی که مسواک هایی با موهای بسیار نرم ممکن است این هدف را انجام ندهند.
 • مسواک هایی را انتخاب کنید که حتی در صورت خیس بودن هم لیز نخورند و به راحتی قابل چنگ زدن باشند.
 • اگر قصد خرید مسواک مکانیکی (برقی، شارژی، باتری) دارید؛ مسواک هایی را ترجیح دهید که با تکنولوژی حرکت جلو و عقب کار می کنند.

سوال: هر چند وقت یکبار باید مسواک را عوض کنیم؟

مسواک یک ابزار استفاده شخصی است و نباید با دیگران به اشتراک گذاشته شود. مسواک خود را حداقل هر 6 ماه یکبار عوض کنید. با جدا شدن دسته های موها، پراکندگی آنها، خم شدن به راست و چپ و زرد شدن رنگ، به راحتی می توانید تشخیص دهید که مسواک شما شکسته شده است.

سوال: در انتخاب خمیردندان به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • افرادی که مستعد تشکیل تارتار هستند باید در انتخاب خمیر دندان ضد تارتار دقت کنند.
 • افرادی که ساختار دهان آنها مستعد تشکیل پوسیدگی است باید خمیردندان های حاوی “فلوراید” را ترجیح دهند.
 • انواع مختلف خمیرها باید در فواصل زمانی معین انتخاب شوند و دندان ها از مواد مختلف هر کدام بهره مند شوند. خمیردندان هایی که حس طراوت را به دهان می دهند ممکن است دلیل ترجیح باشند.
 • خمیر، سفید کننده، دهان شویه و غیره برای سلامت لثه ها هفته ای یکبار استفاده شود. این محصولات نباید برای مدت طولانی بدون نظر دندانپزشک استفاده شوند.

سوال: هنگام مسواک زدن به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از انتخاب مسواک و خمیر مناسب، در مرحله مسواک زدن دندان ها باید به نکات زیر توجه کرد:

 • مسواک نباید خیس باشد.
 • مقداری خمیر دندان به اندازه یک نخود روی مسواک قرار می گیرد. این درست نیست که اگر خمیر بیشتری گذاشته شود، دندان ها تمیزتر می شوند.
 • مسواک با شیب 45 درجه روی دندان ها و لثه ها قرار می گیرد.
 • با شروع از سطح لثه، روند مسواک زدن با حرکات دایره ای کوچک به سمت حفره دهان آغاز می شود.
 • هنگام مسواک زدن باید نیروی طبیعی اعمال شود. اعمال نیروی بیش از حد به این معنی نیست که دندان ها به خوبی تمیز می شوند، برعکس می تواند باعث از بین رفتن مواد غیرقابل برگشت در دندان ها و تحلیل لثه شود.
 • دندان های بالا و پایین باید جداگانه مسواک شوند. باید با حرکت جارو از بالا به پایین در فک بالا و از پایین به بالا در فک پایین انجام شود.
 • سطوح دندان های رو به گونه، لب، زبان و کام به همین ترتیب مسواک زده می شود.
 • سطوح جویدنی با حرکات عقب و جلو مسواک زده می شود. در صورت غفلت از سطوح جویدنی، غذا به فرورفتگی دندان های آسیاب می چسبد و ایجاد پوسیدگی اجتناب ناپذیر می شود.
 • در نهایت، این فرآیند با مسواک زدن سطح زبان تکمیل می شود.

سوال: چند بار در روز باید مسواک زد؟

مسواک زدن باید صبح، قبل از خواب، بعد از هر وعده غذایی انجام شود و حداقل 2 دقیقه طول بکشد.

سوال: آیا باید از نخ دندان استفاده کرد؟

استفاده از نخ دندان برای از بین بردن باقیمانده مواد غذایی بین دندان ها عمل بسیار مفیدی است، مسواک زدن دندان ها اگرچه ضروری است اما کافی نیست. برای رسیدن به نواحی صعب العبور بین دندان ها باید روزی یک بار از نخ دندان استفاده کرد. استفاده از نخ دندان ترجیحا بعد از شام یا قبل از خواب توصیه می شود.

سوال: چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

نخ دندان کشیدن باید بعد از مسواک زدن انجام شود.

 • یک انتهای نخ دندان با طول مناسب به دور انگشت اشاره یا میانی یک دست و سر دیگر دور انگشت اشاره یا وسط دست دیگر پیچیده می شود. بنابراین قسمتی از طناب که قرار است استفاده شود در وسط باقی می ماند.
 • قسمتی از نخ که در وسط قرار دارد با انگشت شست یا اشاره به عقب رانده می شود.نخ از بین دندان ها رد می شود. در طول این حرکت سفت و سخت نباشید. پس از پایین آمدن طناب به لثه، به گونه ای به داخل حفره دهان فرو می رود که بین دندان ها خراشیده شود. در این زمان باید مراقب بود که لثه بریده نشود.
 • رابط را با حرکت دادن نخ به عقب و جلو و بالا و پایین برای کشیدن حرف C در اطراف هر دندان تمیز کنید.
 • نخ دندان بین تمام دندان ها ابتدا در فک بالا و سپس در فک پایین استفاده می شود. پس از عمل، دهان بیمار با آب فراوان شسته می شود.

در بیمارانی که نمی توانند به این شکل از آن استفاده کنند، می توان از ابزارهای آماده حاوی نخ دندان ثابت بر روی کریر زاویه دار مطابق با فک پایین و بالا به شکل بند استفاده کرد.

سوال: چگونه باید از دندان مصنوعی مراقبت کرد؟

 • پروتزها به خصوص قبل از خواب شبانه برداشته و تمیز می شوند.
 • پس از برداشتن دندان ها، لثه ها و زبان باید با یک برس نرم مسواک زده شود یا با محلول دهان شسته شود.
 • پس از اینکه دندان مصنوعی با دستمال یا گاز از دهان خارج شد، با خمیر دندان و آب گرم تمیز می شود.
 • سطوح دندان مصنوعی مسواک زده می شود.
 • پس از مسواک زدن، پروتزها کاملاً شسته می شوند و اگر قرار نیست دوباره روی آن قرار گیرند، در ظرف دربسته در آب نگهداری می شوند.
 • قبل از اینکه دندان مصنوعی دوباره در دهان قرار گیرد، داخل دهان باید با یک برس نرم مسواک زده شود و کاملاً با آب شسته شود.
 • در حالی که پروتزها در دهان قرار می گیرند، ابتدا دندان های بالایی و سپس دندان های پایینی قرار می گیرند.

سوال: دلایل بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان که در جامعه بسیار شایع است، اختلالی است که هم فرد و هم محیط را مختل می کند و در نتیجه بر زندگی اجتماعی تأثیر منفی می گذارد. بوی بد دهان می تواند یک وضعیت موقتی باشد که در اثر غذا، نوشیدنی یا رویدادهای فیزیولوژیکی در بدن ایجاد می شود و یا می تواند نشانه برخی از بیماری ها باشد. آخرین وضعیت هالیتوز پاتولوژیک نیز نامیده می شود. بیماری هایی که باعث آن می شوند؛ پوسیدگی دندان، بیماری های لثه، سینوزیت، التهاب لوزه، بیماری های دستگاه تنفسی، مشکلات گوارشی، نارسایی مراقبت از دهان. برخی از بیماری های متابولیک نیز می توانند باعث ایجاد بوی مشخص در دهان شوند.

سوال: چه غذاهایی باعث بوی بد دهان می شود؟

برخی از تنباکوهای خاص مانند سیگار و علف ماراش (سیگار بدون دود) می توانند به طور مستقیم به دلیل بوی بد خاص خود و به طور غیر مستقیم با کاهش ترشح بزاق و ایجاد خشکی دهان باعث ایجاد بوی بد دهان شوند. از طرفی پیاز، سیر، ادویه های مختلف غذاهایی با بوی خاص خود هستند و باعث بوی بد دهان می شوند.

سوال: برای جلوگیری از بوی بد دهان چه باید کرد؟

برای درمان ابتدا باید عواملی که باعث بوی بد دهان می شوند حذف شوند. با مراقبت مداوم از دهان با مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز می توان از بوی بد دهان جلوگیری کرد. علاوه بر این؛ یک مسواک و خمیردندان اضافی در محل کار خود داشته باشید تا بتوانید بعد از ناهار دندان های خود را مسواک بزنید. برای آب زیاد اگر دهان خود را مرطوب نگه دارید، میزان باکتری هایی که می توانند باعث بوی بد دهان شوند را به حداقل می رسانید.در مواردی که مسواک زدن امکان پذیر نیست، دهان باید با آب شسته شود. در صورت امکان می توان دهانشویه را با آب نمک انجام داد. مقدار بسیار کمی نمک که با نوک انگشت بعد از غذا مصرف می شود، محیط دهان را به حالت قلیایی تبدیل می کند و فعالیت باکتری ها را کاهش می دهد و از ایجاد پوسیدگی و بوی بد دهان جلوگیری می کند. همچنین می توان از دهان شویه های توصیه شده برای بهداشت دهان استفاده کرد. افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند باید دندان های خود را برای مدت طولانی تر و با دقت بیشتری مسواک بزنند. کسانی که دستگاه دهان دارند باید با مسواک ارتودنسی دندان های خود را مسواک بزنند. باز هم کف دستگاه داخل دهانی و زیر سیم های داخل دهانی باید حداقل روزی یکبار با برس واسط مسواک زده شود.

سوال: از نظر بهداشت دهان و دندان چگونه باید تغذیه شود؟

لازم است مواد مغذی مورد نیاز خود را هم از نظر سلامت عمومی بدن و هم سلامت دهان و دندان به میزان کافی و متعادل مصرف کنیم. در غیر این صورت رشد کافی در ساختار عضلانی و استخوانی ایجاد نمی شود، بدن مستعد عفونت می شود و سلامت دهان و دندان تحت تاثیر قرار می گیرد. به خصوص در کودکان باید یک برنامه تغذیه متعادل حاوی کلسیم، فسفر و فلوئور اعمال شود. غذاهای کربوهیدراتی و شیرین می توانند به راحتی باعث ایجاد پلاک باکتریایی روی دندان و پوسیدگی دندان شوند. این غذاها به خصوص بین وعده های غذایی نباید زیاد مصرف شوند. نوشابه های گازدار به دلیل اسیدهای موجود در آنها می توانند باعث فرسایش دندان و پوسیدگی شوند. به همین دلیل باید کم مصرف شود و پس از مصرف با آب داخل دهان شسته شود.

https://turkdermatoloji.org.tr/media/hasta_bilgilendirme/Agiz_bakimi.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.