دکتر ادواردو آسین کار همکاری اجتماعی در اوگاندا برای ارتقای سلامت دهان و دندان در منطقه گاروگا انجام داده است.

اوگاندا کشوری در مرکز آفریقا با مساحت 240000 کیلومتر مربع (نیمی از اسپانیا)، جمعیتی بالغ بر 42 میلیون نفر و درآمد سرانه 700 دلار برای هر نفر است. امید به زندگی 58 سال است. این کشور در سال 1962 از انگلستان استقلال یافت. مرگ و میر نوزادان 6 در هزار است. به ازای هر 10000 نفر یک پزشک وجود دارد

این کشور دارای طبیعتی سرریز و دیدنی و سرشار از جانوران و مناظر است. از آدم های ساده و مهربان، آدم های ظریف. همه آنها انگلیسی را با لهجه قوی آفریقایی صحبت می کنند. در کامپالا، پایتخت، هرج و مرج خیابان ها عادی است، چیزی که درک آن برای اروپایی ها دشوار است. در شهرها معمولا آب، برق و فاضلاب وجود ندارد، خیابان ها خاکی و جاده هایی که مناطق روستایی را به هم متصل می کند خاکی است، گرد و غبار در هنگام رانندگی ثابت است. «فروشگاه‌ها» کلبه‌های خشتی، آجری یا چوبی در کنار جاده‌ها (اکثرشان خاکی) بدون پیاده‌رو هستند، جایی که هرکس هر چه در توان دارد می‌فروشد، ساعتی نیست، چون کار دیگری نیست.

تعجب آور است که چگونه همه اوگاندایی ها لباس های خود را تمیز می پوشند. با وجود نداشتن آب جاری و قرار گرفتن در ابری از گرد و غبار، آنها بی عیب و نقص هستند (معمایی که نمی دانیم چگونه به آن دست می یابند). همه بچه ها با لباس های یکنواخت بی عیب و نقص به مدرسه می روند، تضاد مشخصی با وضعیت خیابان ها و خانه ها، که معمولاً از خشت یا آجرهای خودساخته ساخته شده اند.

غذا هم از نظر فراوانی و هم از نظر تنوع استثنایی است. چیزی که قبل از رفتن به این کشور نمی توان تصورش را کرد.

آموزش بهداشت در مناطق روستایی که تقریباً در کل کشور است بسیار کمیاب است. اگرچه تصور ما این است که نسل های جدید با حضور در مدارس پایه آموزش بیشتری خواهند داشت.

همکاری اجتماعی در اوگاندا – دانش بهداشت دهان و دندان کمیاب است

حل مشکلات بهداشتی در این کشورها بسیار دشوار است. جدای از کمبود پزشک و آموزش آنها، کمبود منابع اقتصادی در کشور، مسافت به دلیل بد بودن جاده ها و نبود وسایل ارتباطی (متداول ترین کار پیاده روی یا در صورت دور بودن بیشتر است. خدمات “Boda-Boda” (موتورسیکلتی که تعدادی مسافر بین 1 تا 4 نفر را حمل می کند) یا “matatu” (ون های کوچکی که حدود 9 نفر را حمل می کنند) درخواست کنید.

جدای از سیستم بهداشت عمومی که در تلاش برای بهبود مراقبت های بهداشتی است، این سازمان های مذهبی (کاتولیک، پروتستان و مسلمان) و تا حدی سازمان های غیردولتی هستند که به مراقبت از نیازمندان می پردازند. اما یکی دیگر از موانع مهم، عدم آگاهی مردم در مورد بهداشت و درمان بیماری است که در روستاها وجود دارد.

دانش در مورد بهداشت دهان و دندان کمیاب است، اما همانطور که مهربانی و ظرافت افراد تعجب آور است، لبخندهای آنها نیز باشکوه است. دندان‌های سفید معمولاً می‌درخشند (که با تضاد رنگ پوستشان، بیشتر خودنمایی می‌کنند) و به خوبی هم‌تراز هستند.

اقدام همکاری اجتماعی ما در اوگاندا به دلیل زمان و امکانات محدود شده است. این در منطقه کاروگا، نزدیک Entebe توسعه یافته است. هدف ما تشویق به رعایت بهداشت دهان و دندان با حمل مسواک و توزیع آن با چند کلمه آموزشی به کودکان محلی بود. Laboratorios KIN در تهیه این براش ها به ما کمک کرده است.

متأسفانه، ما مشکل بسیاری از مردم را حل نکرده‌ایم، اما حداقل با همکاری اجتماعی خود در اوگاندا، سهم خود را انجام داده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.