ورزش و سلامت دهان و دندان

آیا می دانید چگونه ورزش می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر بگذارد؟

ورزش به طور کلی برای سلامت دهان و دندان کلی ما مفید است. با این حال ، در بعضی موارد ممکن است برای دندان های ما مفید نباشد. واقعیت این است که ، بسته به ورزشی که انجام می دهید و شدت آن ، ورزش می تواند تأثیرات منفی و مثبتی بر سلامت دهان و دندان شما بگذارد. برای باقیمانده پست ، من اطلاعات اولیه در مورد این موضوع را به شما می دهم.

همبستگی منفی

افرادی که تمرینات سنگین و ورزش می کنند به طور کلی دهان سالم دارند. اما مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی و علوم اسکاندیناوی نان داد که ورزش شدید می تواند برای بدن مفید باشد ، اما برعکس ، می تواند برای دندان ها مضر باشد. محققان دریافته اند که تمرینات سنگین می تواند مشکلات دندانی را بدتر کند – اغلب به روش های غیر منتظره. ورزشکاران در معرض خطر بیشتری برای فرسایش دندان و پوسیدگی (یا حفره) ناشی از ورزش هستند. این مطالعات اظهار داشت که “تغییر در پارامترهای بزاقی ناشی از بار ، نشانگر نیاز به روشهای پیشگیری سازگار با ریسک در زمینه دندانپزشکی ورزشی است.”

بنابراین ، برای درک بهتر اینکه چرا ورزش برای سلامتی دندان مضر است ، محققان و سایر موسسات دانشکده دندانپزشکی بیمارستان هایدلبرگ آلمان 35 ورزشکار سه گانه و 35 بزرگسال سالم اما بدون ورزش را در سنین و جنسهای مختلف ثبت نام کردند. هر یک از شرکت کنندگان باید یک پرسشنامه درباره رژیم خود ، روال معمول بهداشت و عادات ورزشی خود پر کنند.

در این مطالعه ، همه شرکت کنندگان ، پس از انتظار بی سر و صدا ، برای آزمایش کامل دهان و دندان از آزمایشگاه دندانپزشکی بازدید کردند. پس از آن ، از 15 ورزشکاری که یک مسابقه سخت 35 دقیقه ای را پشت سر گذاشتند ، چندین بار نمونه بزاق گرفته شد.

هنگامی که محققان دندان ها و بزاق گروه های مختلف را با یکدیگر مقایسه کردند ، به نتایج جالبی دست یافتند. در مقایسه با کنترل ، محققان فرسایش بسیار بیشتری از مینای دندان ورزشکاران پیدا کردند. نتیجه گیری آنها این بود که هرچه ورزشکار ساعتهای بیشتری را به ورزش و تمرین اختصاص دهد ، خطر ساییدگی و پوسیدگی دندانهای وی بیشتر است.

دلایل اصلی مشکلات دندان در ورزشکاران

نوشیدنی های ورزشی: بسیاری از ورزشکاران ترجیح می دهند با نوشیدن نوشیدنی های ورزشی یا نوشیدنی های انرژی زا تعادل رطوبت بدن خود را حفظ کنند. اگرچه الکترولیت های موجود در این نوشیدنی ها به بدن شما در طی تمرین کمک می کند تا گرم و مرطوب بماند ، اما تأثیراتی نیز بر روی دندان های شما دارد. در واقع ، مطالعات نشان داده است که اسیدهای زیادی در نوشیدنی های ورزشی وجود دارد و مضرات آن فقط پس از 5 روز مصرف منظم رخ می دهد.

“بزرگسالان جوان فکر می کنند این نوشیدنی ها عملکرد ورزشی و سطح انرژی آنها را بهبود می بخشد و برای آنها بهتر از نوشابه های دیگر است.” MPH ، BDS ، MS ، پونام جین ، نویسنده اصلی این تحقیق ، می گوید: “بسیاری از این بیماران از اینكه می فهمند دندانهایشان را با اسید می شویند متعجب می شوند.” عامل دیگری که مشکلات دندانی این ورزشکار را افزایش می دهد ، نحوه نوشیدن این نوشیدنی ها است. نوشیدن مداوم این نوشیدنی ها در طول دوره آموزشی باعث می شود که دندانها مرتباً در معرض قندها و اسیدهای مضر قرار بگیرند و باعث پوسیدگی دندان شوند.

تنفس دهانی: در حین ورزش شدید ، افراد با دهان باز تنفس شدیدی می کنند. تنفس دهانی باعث خشک شدن دهان ، کاهش بزاق و ایجاد محیط برای رشد باکتری ها می شود. افزودن نوشیدنی های اسیدی ورزشی به این ترکیب فقط اوضاع را برای دندان های یک ورزشکار بدتر می کند. مطالعه ای که در بالا به آن اشاره کردم همچنین نشان داد که تنفس دهانی در پوسیدگی دندان نقش دارد. محقق کورنلیا فرسه همچنین می گوید که این امر می تواند منجر به فرسایش و حفره های مینای دندان شود.

“ورزشکاران در طی یک تمرین شدید از طریق دهان خود نفس می کشند. دهان خشک می شود و بزاق کمتری تولید می شود که به طور معمول از دندان محافظت می کند. ” بنابراین ، ورزشکاران در معرض خطر بیشتری برای مشکلات دندانی هستند.

تأثیر: در ورزشهایی مانند بوکس و جودو استفاده از صفحات محافظ دندان ضروری است ، به لطف این موارد ، در صورت وارد آمدن ضربه غیر منتظره ، دندانها می توانند شکسته و آسیب ببینند.

اثرات مثبت ورزش بر سلامت دهان و دندان

ورزش منظم از بیماری لثه جلوگیری می کند: مطالعه ای که در سال 2005 در مجله دندانپزشکی منتشر شد ، نشان داد که تمرین منظم می تواند به کاهش خطر پریودنتیت (بیماری لثه) کمک کند. پس از بررسی رابطه بین فعالیت بدنی و بیماری لثه ، نتیجه گیری شد که ورزش منظم خطر بیماری لثه را کاهش می دهد.

در حقیقت ، مشخص شد که افرادی که به طور منظم تمرین می کنند و هرگز سیگار نمی کشند ، در مقایسه با افرادی که فعالیت بدنی منظمی ندارند ، 54٪ کمتر دچار پریودنتیت می شوند. نظرسنجی ملی بهداشت و تغذیه ، دریافت که حتی افراد نیمه فعال (کسانی که 3 بار در هفته یا کمتر تمرین می کنند) 33٪ کمتر از افرادی که تمرین نمی کنند خطر ابتلا به بیماری لثه را دارند.

ارتباط بین شاخص توده بدن و سلامت دهان و دندان: شاخص توده بدن برای سلامت دهان و دندان شما بسیار مهم است. نگه داشتن شاخص توده بدن در یک محدوده سالم نیز برای سلامت دهان مفید است. شناخته شده است که مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی مانند فشار خون و دیابت در کاهش سلامت دهان و دندان نقش دارند.

در واقع ، یک مطالعه در یک مطالعه در دانشگاه فلوریدا ژورنال پریودنتولوژی انجام شد تا اثر وزن بر سلامت دندان ها را بیابد. محققان شاخص های توده بدن ، درصد چربی بدن و مصرف اکسیژن را بررسی کردند تا سلامت هر شرکت کننده را ارزیابی کنند. طبق این مطالعه ، افرادی که دارای وزن طبیعی بودند ، به میزان توصیه شده تمرین می کردند ، رژیم غذایی با کیفیت و غذایی سالم داشتند ، در مقایسه با افراد بدون هیچ یک از این رفتارهای مفید برای سلامتی ، 40٪ بیماری لثه کمتری داشتند.

ورزش ارتباطی به سلامت دهان و دندان شما ندارد

بله ، ورزش می تواند برخی از تأثیرات منفی بر سلامت دهان و دندان ما داشته باشد. اما علی رغم این ، برای سالم ماندن دندان ها نیازی به پرداخت هزینه ای ندارید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید برای محافظت از دندان های خود در طول تمرین منظم رعایت کنید.

مرطوب سازی جایگزین: تعویض الکترولیت ضروری است زیرا در هنگام تمرین زیاد عرق می کنیم. با این حال ، روش های جایگزین برای بازگرداندن تعادل رطوبت بدن بهتر از نوشیدن نوشیدنی های ورزشی خورنده دندان است. در واقع ، نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی حاوی مقدار زیادی مواد غیر ضروری هستند که به سوخت رسانی به بدن شما کمک نمی کنند و این کاملا تجاری است. در اینجا گزینه های بهتر و طبیعی نوشیدنی وجود دارد:

آب: نوشیدن آب نوشیدنی عالی برای حفظ تعادل رطوبت بدن در هنگام فعالیت های بدنی است. اگر می خواهید آن را سالم تر کنید ، مواد معدنی بیشتری دریافت کنید ، مقداری عطر و طعم اضافه کنید و الکترولیت ها را دوباره پر کنید ، می توانید چند قطره لیمو یا کمی نمک سنگ به آن اضافه کنید.

آب نارگیل: آب نارگیل طبیعی و بدون مواد افزودنی نیز یک گزینه بسیار سالم است. این ماده نه تنها بسیار مرطوب کننده است بلکه خاصیت ضدالتهابی نیز دارد. همچنین به تعادل سطح گلوکز و انسولین کمک می کند.

تنفس بینی: همانطور که در بالا ذکر کردم ، تنفس از طریق دهان می تواند دهان شما را خشک کرده و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد ، در حالی که تنفس بینی می تواند از دندان های شما محافظت کند و از مزایای فیزیولوژیکی بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال ، هنگامی که از طریق بینی نفس می کشید ، غشای بینی و سینوس شما اکسید نیتریک تولید می کند ، که به طور قابل توجهی ظرفیت جذب اکسیژن ریه ها را افزایش می دهد و فشار خون را کاهش می دهد.

روش تنفس Buteyko: این روش تنفسی به نام یک پزشک روسی ساخته شده و می خواست به مردم کمک کند تا نفس بیشتری بکشند. با تمرین و تمرین می توانید حتی در حین تمرین به تنفس از طریق بینی عادت کنید. برای اطلاعات دقیق تر ، می توانید این روش را در اینترنت تحقیق کنید.

رژیم دندانپزشکی سالم: رعایت رژیم دندانپزشکی سالم همچنین از سلامت کلی دهان و دندان شما محافظت می کند. برخی از کارهایی که باید انجام دهید:

* حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید.

* به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید و از دهان شویه بدون الکل استفاده کنید.

* دندان های خود را مرتب تمیز کنید و در معاینات دندانپزشک خود تداخل ایجاد نکنید. تا زمانی که از تأثیر تمرین بر سلامت دندان خود آگاه باشید ، می توانید از موقعیت هایی که خطر ایجاد می کنند اجتناب کنید. بنابراین می توانید انگیزه خود را برای حفظ سلامتی کل ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.