پری ایمپلنتیت چیست؟

در پری ایمپلنتیت عفونت بافت استخوانی اطراف ایمپلنت دندان است.

باکتری ها روی سطح ایمپلنت لانه می کنند (با سطحی ترین قسمت شروع می شود) و باعث تخریب استخوانی می شوند که ایمپلنت را احاطه کرده است.

اولین علامت التهاب لثه است: قرمزی لثه، افزایش حجم لثه و خونریزی.

اگر پری ایمپلنتیت پیشرفت کند، استخوان همچنان از بین می رود و در نهایت ایمپلنت دندان چسبندگی خود را از دست می دهد و حرکت می کند. در این شرایط چاره ای جز برداشتن ایمپلنت وجود ندارد.

علل

علل پری ایمپلنتیت هنوز به طور کامل آشکار نشده است.

الف- علت اول این است عدم استفاده از ایمپلنت های خوب. تمام ایمپلنت های دندانی از تیتانیوم ساخته شده اند، اما چیزی که آنها را متمایز می کند، درمان سطحی است. فرض بر این است که سطح تیتانیوم زبرتر، یافتن محیطی را برای باکتری‌ها آسان‌تر می‌کند که بتوانند در آن تکثیر شوند. به همین دلیل، برخی از تولیدکنندگان، گردن ایمپلنت را در تیتانیوم صیقلی می‌گذارند.

به طور کلی، سطوح ایمپلنت برای افزایش سطح تماس استخوان با ایمپلنت و تسهیل رشد سلول های استخوانی در اطراف ایمپلنت ناصاف هستند.

ب.- لثه بدون کراتینه رایگان اطراف ایمپلنت: گردن دندان ها (قسمت میانی بین ریشه و تاج) با نوعی آدامس که «سخت» است احاطه شده است: لثه چسبیده. این صمغ کراتینه می شود و این برای محافظت از ریشه است. بقیه مخاط یا صمغ صمغ غیر کراتینیزه است، آن صمغ آزاد است که نازک، متحرک و شکننده است.

هنگامی که ایمپلنت قرار می گیرد، معمولاً لثه کراتینه شده ناپدید می شود و سپس پیوند ایمپلنت با تاج دندان از آدامس کراتینه نشده ایجاد می شود. این آدامس شکننده است و همچنین حرکت می کند: به تارتار، غذا و باکتری ها اجازه می دهد تا به پایین نفوذ کرده و در ایمپلنت لانه کنند.

ج.- عدم استفاده از روش دقیق کاشت ایمپلنت. قرار دادن و جهت گیری ایمپلنت برای جلوگیری از پری ایمپلنتیت ضروری است. ایمپلنت باید در ناحیه لثه کراتینه شده قرار گیرد و کل ایمپلنت با استخوان پوشانده شود.

د.- بهداشت ضعیف. برای جلوگیری از پری ایمپلنتیت، رعایت بهداشت کافی دندانی که روی ایمپلنت می رود ضروری است. مشابه مراقبت از بقیه دندان ها. تارتار نیز روی دندان های ایمپلنت رسوب می کند و این تارتار مخزن باکتری است که به لثه نفوذ کرده و به ایمپلنت می رسد.

ه.- دلایل دیگری مانند الف انسداد پاتولوژیک که باعث ایجاد استرس بیش از حد در استخوان می شود

f.- آخرین اما نه کم اهمیت ترین عامل وجود دارد استعداد شخصی همانطور که افرادی هستند که استعداد ژنتیکی برای پری ایمپلنتیت دارند، افرادی نیز هستند که مستعد ابتلا به پری ایمپلنتیت هستند.

تشخیص

تشخیص پری ایمپلنتیت در مراحل اولیه دشوار است: این یک پدیده عفونی است و در سطح میکروسکوپی شروع می شود.

اولین علامتی که معمولا ظاهر می شود این است التهاب لثه باکتری ها لثه را آلوده کرده و عمیق تر می شوند. لثه قرمز می شود، بزرگ می شود، خونریزی می کند و درد می کند.

علامت پری ایمپلنتیت پیشرفته این است تحرک دندان زیرا ایمپلنت حرکت می کند.

برای تشخیص آن ما کاوش داریم، پروب لثه و رادیوگرافی سه بعدی.

با اشعه ایکس خواهیم دید که استخوان اطراف ایمپلنت ناپدید شده و شبیه یک دره است. بسته به شدت پری ایمپلنتیت، این دره کم و بیش عمیق خواهد بود.

رفتار

درمان پری ایمپلنتیت بر اساس اولین اقامت در از بین بردن باکتری ها است.

برای از بین بردن باکتری، ایمپلنت باید از طریق یک برش در لثه و تارتار چسبیده به ایمپلنت را تمیز کنید.

مجبور خواهیم شد همچنین بافت فیبری را حذف کنید واکنش به عفونت

برای از بین بردن تمام مخازن باکتری ها باید این کار را انجام دهیم ایجاد سطح صاف کاشت. با استفاده از فرز، سیم پیچ های در معرض برداشته می شوند و سعی می شود سطحی صاف و صیقلی باقی بماند که در آن باکتری ها “پنهان” نشوند و ارگانیسم بتواند به راحتی بازسازی شود.

در نهایت در برخی موارد قرار دادن آن ضروری خواهد بود پیوند استخوان برای بازسازی استخوان از دست رفته و حفظ حجم لثه.

جلوگیری

درمان پری ایمپلنتیت مهم است، اما مهمتر از آن پیشگیری از بروز آن است.

برای جلوگیری از آن اولین اقدام استفاده است ایمپلنت های خوب، ایمپلنت با کیفیت امروزه “پیشنهادات” زیادی وجود دارد، اما همه ایمپلنت ها یکسان نیستند. در کوتاه مدت، تقریبا همه آنها کار می کنند، اما در دراز مدت، فقط ایمپلنت های خوب نتیجه خوبی می دهند. دندانپزشک متخصص ما تجربه زیادی دارد و به همین دلیل است که ما از ایمپلنتی استفاده می کنیم که موارد کمتری از پری ایمپلنتیت را ارائه می دهد: ایمپلنت های دندانی 3i.

دومین اقدام حفظ الف است بهداشت مناسب دندان. اگر تارتار ایجاد شود، باکتری ها یک “محل پرورش” عالی برای تکثیر و تاثیر بر استخوان اطراف ایمپلنت دارند.

آنها بسیار مهم هستند بررسی های دوره ای و وضعیت استخوان اطراف ایمپلنت را با a کنترل کنید اسکن استخوان هر یک یا دو سال

در صورت مشاهده هر یک از علائم پری ایمپلنتیت که در این مقاله به آن اشاره کردیم، یک وقت ملاقات با کلینیک ما بگیرید، اولین ویزیت رایگان دارید! تیم دندانپزشکان ما متخصص در درمان های دندانپزشکی مورد شما را شخصا ارزیابی کرده و به شما تشخیص می دهند. بیا و ما را ببین، ما در قلب مادرید هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.