کیست دندان ، به ساختارهای بیماری زایی که می توانند در هر قسمت از استخوان فک یا در ریشه دندان ایجاد شوند ، کیست می گویند. از آنجایی که اغلب اوقات متوجه آن نمی شویم ، ممکن است با گذشت زمان درد ایجاد شود و به لثه ها ، دندان ها و فک سرایت کند. کیست دندان یک نوع بیماری موذی است ، متأسفانه از آنجا که درمان آن با دارو امکان پذیر نیست ، ناحیه ای که کیست در آن قرار دارد باید تعیین و با جراحی برداشته شود. کیست در هر قسمتی از فک به سرعت رشد می کند و در این دوره رشد می تواند به استخوان فک آسیب برساند. کیست به شکل کیسه است و ممکن است حاوی هوا ، مایع یا مواد نیمه جامد باشد. به مجموعه التهاب آبسه می گویند. پس از تشکیل کیست در چانه ، باید با جراحی برداشته شود. همانطور که منتظر می ماند ، استخوان فک دچار تغییر شکل جدی می شود. برخی از کیست ها بسیار بزرگ هستند و باعث شکستن فک می شوند. بنابراین ، ناحیه و اندازه کیست با توموگرافی حجمی از پیش تعیین می شود و از دست دادن فک ناشی از کیست از قبل تعیین شده است و عملیات در آن جهت انجام می شود

علائم کیست دندان

اگر هنگام مصرف نوشیدنی های گرم یا سرد یا غذا احساس درد و بی حسی در دندان ها دارید ، اگر دندان شما دائماً ضربان دار است و اگر هنگام جویدن چیزی احساس درد می کنید ، علائم کیست دارید. احساس بد ، تب مداوم خفیف ، دندان درد ، حباب روی لثه و طعم بد در دهان هنگام ترکیدن این حباب ها نیز از علائم کیست است. علائمی مانند درد در دندان ها ، تورم در صورت به مرور زمان و احساس ناخوشی در بدن وجود دارد.

انواع کیست دندان و علائم آن

  1. کیست باقی مانده: این نوع کیست پری اپیکال است که پس از عمل دندان در دهان باقی می ماند.

اثرات مضر کیست دندان چیست؟

  1. با تحت فشار قرار دادن سیستم عصبی باعث می شود هیچ چیزی را در صورت احساس نکنید.
  2. از آنجایی که کیست مانند دندان عقل در دهان اشغال می کند ، محل بافتهای طبیعی در فک را تغییر می دهد ، باعث تغییر مکان می شود که باعث از بین رفتن استخوان می شود.
  3. کیست دندان می تواند دندان مجاور را بلعیده یا همان دندان را بیرون بکشد و نظم دندان را مختل کند.
  4. کیست دندان گاهی باعث بزرگ شدن استخوان فک می شود. از آنجا که درد ایجاد نمی کند ، فرد زود متوجه آن نمی شود. مشکلات جدی ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خروج از نسخه موبایل