روکش دندان فرایندی است که دندان ناخوشایند و بیش از حد ساییده شده در دهان را با مواد مناسب برای ساختار دندان با کاهش آنها می پوشاند. برای روکش دندان ، کافی است دندان در دهان را حدود 1 میلی متر کاهش دهید. هدف از این برنامه محافظت از دندان ها ، زیباتر نشان دادن آنها و تقویت دندان ها است. طبیعی بودن دندان ها باید با روکش به دست آید. برای این کار ، پوشش باید متناسب با رنگ ، اندازه و شکل دندان ها آماده شود.

ساختار دندان از دو قسمت مختلف تشکیل شده است. قسمت قابل رویت دندان تاج و قسمتی که در لثه تعبیه شده است ریشه نامیده می شود. فرآیند روکش دندان روی قسمت قابل مشاهده دندان به نام تاج اعمال می شود. به همین دلیل به آن روکش دندان تاج نیز می گویند.

در صورت ساییدگی دندان ، شکستگی و آسیب های مختلف که از بیرون به یک مشکل زیبایی تبدیل می شود ، روی دندان روی قسمت تاج قرار می گیرد. اینها معمولاً از پرسلن یا پرسلن با پشت فلزی ساخته می شوند. انتخاب این مورد با تصمیم پزشک بسته به ساختار دندان بیمار تعیین می شود. به این ترتیب دندان ها عملکرد خود را به دست می آورند و زیباتر به نظر می رسند.

مواد مورد استفاده برای روکش دندان

روکش دندان که به طور گسترده در دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود ، نه تنها درمان دندان ها را در ساختار دهان بدون نیاز به کشیدن انجام می دهد ، بلکه به زیبایی دندان ها نیز کمک می کند. مواد مورد استفاده در این برنامه شامل موادی مانند طلا ، زیرکونیوم ، سرامیک و نقره است. مواد روکش سرامیکی در عمل ترجیح داده می شود.

روکش دندان چگونه انجام می شود؟

این برنامه در 2-3 جلسه تکمیل می شود. اول از همه ، مشکل دندان در دهان مشخص می شود. در صورت پوسیدگی دندان ، ابتدا این ناحیه تمیز می شود. با اندازه گیری های دندان روکش شده ، قالب مناسب تهیه می شود. هنگام تهیه روکش دندان ، باید به نسبت آن با دندان های موجود در دهان توجه شود و در حین باز و بسته شدن دهان به آن ضربه وارد نشود. بنابراین ، اندازه گیری هایی که باید از دندان ها انجام شود بسیار مهم است. پس از ایجاد ضربه ، دندان در قالب ها ریخته می شود و آماده می شود. این روکش روی تاج دندان قرار می گیرد.

چرا و چه موقع روکش دندان انجام می شود؟

هنگامی که دندان آسیب می بیند و ظاهر آن زیبا نیست ، هدف از پوشش دندان زیبا سازی ظاهر دندان ، قوی تر شدن آن و مهمتر از همه محافظت از آن است. حفظ دندانهای طبیعی بسیار مهم است. به همین دلیل ، در موارد زیر باید از روکش دندان استفاده شود.

  1. برای بازگرداندن یک پرکننده بزرگ در غیاب حمایت کافی دندان در دهان
  2. برای جلوگیری از شکستن دندان های ضعیف شده
  3. به منظور روبنایی روی ایمپلنت دندانی ساخته شده
  4. برای اصلاح دندان های شکسته ، تغییر شکل یافته و تغییر رنگ یافته
  5. بعد از درمان ریشه دندان ها شکسته نشوند
  6. اگر نیاز به تجدید نظر در پر شدن زیاد دندان باشد ، باید روکش دندان ایجاد شود.

مراقبت از روکش دندان چگونه باید انجام شود؟

دندانهای دارای روکش باید حداقل 2 بار در روز مسواک زده شوند. بقایای مواد غذایی جمع شده بین دندان ها باید با نخ دندان تمیز شود. باید از مصرف غذاهای سفت خودداری کرد. زیرا اینها می توانند باعث شکستن روکش دندان شوند. ویزیت های معمول از دندانپزشک نباید قطع شود و توصیه های پزشک باید به طور جدی رعایت شود تا از سلامت دندان محافظت شود. به این ترتیب ، عمر دندان ها و همچنین روکش های دندان را افزایش خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.